Milka

Milka

Milka

Milka çikolatasının kurucusu Philippe Suchard, 9 Ekim 1797’de İsviçre Boudry’de doğdu. Bu alanda dünyanın sayılı isimleri arasında kabul edilen Suchard, oniki yaşındayken hasta annesi için Neuchatel’e ilaç almaya gittiğinde orada ilaç yerine çikolata karışımının kullanıldığını gördü. Bu çikolata karışımının o zamanki bedeli üç günlük çalışma ücretine denk geliyordu. 
 
Philippe, 1814 yılının Eylül ayında kardeşi Frédéric’in pastanesinde şekerleme eğitimi aldı ve 1824 yılının Mayıs ayında büyük bir hayalini gerçekleştirerek Amerika seyahatine çıktı. Amerika’ya giderken, el çantasında bulunan İsviçre saatleri ve nakış işlemelerinin kendisini çok büyük bir işadamı yapacağına inanıyordu. Ancak, mallarının satışında istediği başarıyı elde edemeyince İsviçre’ye geri döndü. 
 
Philippe Suchard, 17 Kasım 1825 tarihinde Neuenburg’da kendi pastanesini açtı. Bir ilan vasıtasıyla yeni bir tatlının, kendi imalathanesinde ürettiği nefis çikolatanın reklamını yaptı. Bu çikolatayı o zamanlar kendi imalathanesinde nasıl ürettiği maalesef tam olarak bilinmiyor. Ancak o zamanlar Neuenburg’da henüz “su enerjisi” bulunmadığından dolayı bu çikolatayı tamamen el gücüyle ürettiği zannediliyor. 
 
Pastanesini açtıktan sadece bir yıl sonra, Philippe Suchard başka bir projesini daha hayata geçirdi. Çikolatayı artık “elle” şeker imalathanesinde üretmek yerine, büyümeye karar verdi. Bu düşünceden yola çıkarak komşu köy Serriéres’de bulunan boş bir değirmeni 1826 yılında çok ucuz fiyata su kullanım haklarıyla bilirlikte kiraladı. Sadece kendi kol gücüne bağlı kalmamak için, bir su çarkı tasarladı ve bu çarkı iki adet devasal değirmen taşıyla birlikte yoğurma ve ezme makinesi olarak kullanmaya başladı. Bu “makine” sayesinde Suchard günde yaklaşık 25-30 kg çikolata üretebiliyor ve bu çikolataları satıyordu. İlk 30 yıl işin başında aile vardı; Philippe, eşi ve çocuklarıyla birlikte uzun saatler çalışıyordu.
 
Son derece ileri görüşlü bir adam olan Suchard’ın çikolata tarihine en önemli katkılarından biri, çikolatayı sadece Ayrupa’nın elit tabakasının sahip olabileceği bir ürün olmaktan çıkartıp, halkın gücünün yetip satın alabileceği bir ürün ve daha geniş kitlelere mal olabilecek bir zevk haline getirmesi oldu. 
 
Philppe Suchard, kısa bir süre sonra pazarlamanın ve markanın önemini de farketti. Bu yönde yaptığı çalışmalarla zamanının öncü iş adamlarından biri oldu. Ürünlerini Paris’teki Dünya Fuarı’nda sergiledi; tramvaylara, binalara ve gazetelere reklam verdi; ürünlere özel ambalaj geliştirdi. Suchard’ın bir başka pazarlama aracı ise, tablet çikolata ambalajlarının içine koyduğu küçük kartlardı. Tüketiciler, bu kartları biriktirmeye ve kart albümleri yapmaya başladılar. 
 
Philippe Suchard, 1880’de Almanya Lörrach’ta ilk yabancı şubesini açtı. Suchard 1884 yılında öldüğünde, işi damadı Carl Russ devraldı. 1888’de Avusturya Bludenz’de ve diğer Avrupa ülkelerinde yeni şubeler kuruldu. 1893 yılında “Suchard” İsviçre’nin ilk uluslararası markası oldu. 
 
Bu zamana kadar, çikolataya henüz süt karıştırılmamıştı (çikolata içeceği hariç), çikolata daha ziyade koyu ve kekremsi bir tatlı özelliği taşıyordu. Çikolata tarihinde bir dönüm noktası, 1901 yılında “Milka” adı ile ilk sütlü tablet çikolatanın üretilmesi oldu. Böylece “Lila Efsane” hayata gözlerini açtı ve 1901 yılında “Milka” markası tescil ettirildi. Milka çikolatası, ilk üretildiğinden beri lila bir paket içinde satılır, paketini lila inek ve Alp Dağları’nın doğal manzarası süsler. “Milka” ismi, Almanca’da “süt” anlamına gelen “Milch” ve kakao anlamına gelen “kakao” kelimelerinin birleşiminden oluşur!